obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Antyki w nowoczesnym wnętrzu- jak wprowadzać?
Wnętrza

Antyki w nowoczesnym wnętrzu- jak wprowadzać?

Urządzanie swojego domu to niekończąca się przygoda. Miłośnicy wnętrz, dla których wyszukiwanie ciekawych dodatków i prawdziwych perełek to pasja, nigdy nie osiadają na laurach i cały czas starają się coś zmieniać. To mogą być tak naprawdę drobne elementy, które wprowadzają więcej harmonii w przestrzeni, albo dodają jej tego czegoś. Bez wątpienia szczególnym akcentem mogą być antyki. Jak wprowadzać je do wnętrz, szczególnie tych nowoczesnych, aby nie przesadzić i nie stworzyć przestrzeni kiczowatej? Poniżej podpowiadamy i dajemy wskazówki osobom zainteresowanym tym tematem.

Antyki w nowoczesnym wnętrzu -jak je wprowadzać?

Antyki mają w sobie to coś. To przedmioty z duszą, które najczęściej zostały wykonane przez prawdziwych rzemieślników, dlatego też niosą w sobie ogromną wartość. Również tę finansową. Mogą stanowić wspaniałą dekorację, mocny akcent w salonie, przedpokoju, sypialni, a nawet kuchni. Tak naprawę meble lub drobne dekoracje z poprzednich dekad lub nawet wieków, zachowane w naprawdę doskonałym stanie, można postawić wszędzie, w każdym wnętrzu. Nie warto trzymać się jakiś sztywnych zasad, a raczej inspirować tymi, którzy robią to doskonale. Styl nowojorski, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a także styl mid-century to właśnie takie wspaniałe inspiracje do śledzenia. Jeśli chcemy wprowadzić rzeczy z poprzednich dekad do swojego domu, musimy trzymać się jednej bardzo ważnej zasady. Najbardziej istotny jest umiar. W kupowaniu antyków naprawdę można się zatracić. Łowienie perełek, rzeczy z duszą, które często kupuje się za grosze, jednocześnie doskonale zdając sobie sprawę z ich prawdziwej wartości, to masa ekscytacji i adrenaliny. To uzależnia. Dlatego też trzeba sobie powiedzieć stop, aby nie zamienić swojego domu w muzeum. No, chyba że komuś chodzi o ten efekt. Zaręczamy, że ostatecznie nie jest to jednak dobra droga, bo we własnym domu można się wtedy czuć niczym w teatrze. A przecież nie o to chodzi.

Umiar, czyli naczelna zasada

Jak nie przesadzić z antykami? Warto miksować je z rzeczami współczesnymi, nawiązującymi do obecnych trendów, które się nam podobają. Najlepiej zatem stawiać na takie przedmioty z duszą, które z łatwością komponują się z tymi przedmiotami z czasów obecnych. Wybierając meble, można postawić zatem na stolik kawowy, retro witrynę, komodę albo szafę. Antyczne meble najczęściej wykonane są ze szlachetnych gatunków drewna w ciemnych kolorach. Niejednokrotnie są zdobione, dlatego też pozostałe elementy wystroju danego wnętrza powinny być utrzymane w raczej prostej stylistyce. Jeden mocny akcent w postaci mebla będzie jak znalazł. Oczywiście w ten sposób można aranżować każde pomieszczenie w domu. Jednocześnie można dodawać też drobne dekoracje z duszą, takie jak na przykład wazony, wazy, kandelabry czy świeczniki. Takie rzeczy również doskonale komponują się ze współczesnymi dekoracjami. Gdy patrzy się na swoją urządzono przestrzeń, antyczne stare rzeczy powinny być tylko dodatkiem. Wtedy uzyska się naprawdę interesujący i inspirujący efekt, jednocześni unikając patosu i klimatu jak z muzeum.