obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Jak przechowywać książki?
Lifestyle

Jak przechowywać książki?

Nadal w wielu domach książki są bardzo ważne, a ich właściciele nie wyobrażają sobie bez nich życia. Wiele osób musi nieźle się nakombinować, by mieć, gdzie je rozmieścić. Jak przechowywać książki, by wyglądały estetycznie i jednocześnie nie niszczyły się?

Półki

Zastanawiając się, jak przechowywać książki należy chyba zacząć od najprostszego rozwiązania, jakim są półki.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na znalezienie miejsca dla dużej ilości książek. Ma jeszcze jedną zaletę, w miarę konieczności można zwiększać ilość półek, a wystrój pokoju nie ulegnie zmianie, nie zostanie zakłócony.

Mając niewiele książek, a jednocześnie chcąc, by półki wyglądały ciekawie nie trzeba umieszczać ich w tradycyjny sposób. Można zamontować półki dłuższe, krótsze. Dzięki temu powstaną niesymetryczne przerwy, które sprawia, że kompozycja będzie wydawała się ciekawsza.

Ciekawym rozwiązaniem jest również regał na szynach zamocowany do ściany, który pozwala na swobodne ustawianie wysokości półek.

Zabudowa ściany

Jest to propozycja dla osób, które z dnia na dzień mają coraz więcej książek, a zastanawianie się jak przechowywać książki jest dla nich codziennością.

Najkorzystniej wybrać część ściany do zabudowy, która jest dosyć duża. Sprawdza się ściana z otworem na drzwi, można również zabudować ścinę, na której znajduje się okno. Jest to maksymalne wykorzystanie przestrzeni, która przeważnie jest niezagospodarowana.

To rozwiązanie wymaga jednak posiadania drabiny w zasięgu reki. Wyjęcie poszukiwanej książki staje się niemożliwe bez tego urządzenia.

Oszklony regał

Regały, które wyposażone są w szybę to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Regały są bardzo atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu będą stanowiły elegancką dekorację pokoju dziennego.

Oszklony regał ma jeszcze jedną zaletę. Szkło zabezpiecza książki przed kurzem, który potrafi wyrządzić im wiele szkód.

Do salonu nowoczesnego sprawdzi się regał prosty i minimalistyczny. Szary lub biały kolor idealnie będzie komponowała się z minimalistycznym wystrojem. Do pokoju dziennego zaaranżowanego w klasycznym stylu sprawdzi się oszklony regał wykonany z drewna. Sosnowe drewno rozjaśni pokój, ciemne drewno jest niezwykle eleganckie i ekskluzywne.

Każdy zakamarek

Zastanawiając się, jak przechowywać książki czasem trzeba wykazać się dużą kreatywnością. Nie zawsze zbudowane półki, regały są wystarczające.

Książki można przechowywać w koszach, które ustawimy na regale lub bezpośrednio na podłodze. Tak najwygodniej przechowywać książki, które aktualnie czytamy, zawsze możemy mieć je pod ręką.

Warto zawsze kilka książek umieścić pod stolikiem, czy jako dekoracja regału w pokoju dziennym, na którym znajdują się eleganckie bibeloty.

Znalezienie miejsca dla książek czasami staje się bardzo trudne. Często trzeba wykorzystywać wszystkie dostępne zakamarki, takie jak miejsca pod schodami czy przy kaloryferach, by zbudować kilka niezbędnych półek, ale takie jest życie miłośnika książek – miejsca na książki zawsze jest za mało.