obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Jak wybrać karnisze nowoczesne do salonu?
Wnętrza

Jak wybrać karnisze nowoczesne do salonu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że karnisze są praktycznie nieodłącznymi elementami aranżacji okiennej. Do wspomnianego produktu mocowane są bowiem firany, zasłony, rolety rzymskie, a także lambrekiny. Możliwe jest w ten bardzo prosty sposób wydobycie prawdziwej urody z poszczególnych tkanin. Czym charakteryzują się karnisze nowoczesne do salonu?

Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze karnisza?

Należy pamiętać, aby karnisze były dopasowane nie tylko i wyłącznie do charakteru danego wnętrza, ale również rodzaju dekoracji czy rozmiaru okna. Godny uwagi jest również fakt, że poszczególne produkty dostępne obecnie na rynku będą różniły się między sobą nie tylko i wyłącznie kolorem, ale również długością czy sposobem montażu. Obecnie możemy wyróżnić karnisze drewniane, linkowe czy sufitowe.

Czym należy się sugerować przy wyborze koloru?

Warto wiedzieć, że wybór karnisza metalowego będzie zależał przede wszystkim od barw żyrandoli, lamp czy okuć meblowych. Rekomendowane jest zadbanie o jednolitość kolorystyczną i harmonię. Nie jest rekomendowane łączenie odcieni matowych z satynowymi albo złotych ze srebrnymi.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kolor nie jest jedynym aspektem na jaki powinno się zwrócić uwagę przy wyborze karnisza. Bardzo istotne znaczenie będzie miała także jego końcówka. Może to być żłobiona podłużna rurka czy klasyczna kula. Godny uwagi jest fakt, że ich wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od stylu mieszkania i gustu domowników. Warto wiedzieć, że w nowoczesnych wnętrzach zdecydowanie najlepiej egzamin zdadzą najprostsze kształty.

Jaka długość karnisza będzie najbardziej odpowiednia?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć otwór okienny. Możliwe będzie wtedy określenie nie tylko i wyłącznie długości karnisza, ale również rodzaju mocowania.

Warto wiedzieć, że długość rury powinna być o 30-40 cm dłuższa od szerokości danego okna. Rekomendowane jest zatem dobranie rozmiaru w taki sposób, by karnisz z każdej strony wystawał poza ramy okienne od 15 do 20 cm. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej standardowe produkty dostępne na rynku mają długość od 160 do 240 cm.

Należy również zadbać o to, by zasłona i firana pod żadnych pozorem nie opierały się o grzejnik czy parapet. W zdecydowanej większości przypadków karnisz mocowany jest na specjalnych wspornikach, które mają długość wynoszącą 15 cm. W przypadku, gdy jednak odległość od ściany nie będzie wystarczająca, warto postawić na przedłużki. Wspomniane rozwiązanie umożliwi użytkownikowi dowolnie regulować odległość zakupionego karnisza od ściany.

W jaki sposób można powiesić zasłony?

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość karniszy dostępna na rynku jest wyposażona w specjalne kółka z żabkami. Służą one do mocowania firan albo zasłon. Należy mieć świadomość, że nie zawsze wspomniane elementy będą konieczne do tego, by tkanina mogła zostać powieszona. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duża liczba zasłon oraz firan posiada własne systemy mocujące. Należy do nich zaliczyć szelki, otwory w kształcie kółek czy taśmy marszczące.