obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Metamorfoza salonu w bloku, czyli triki na piękne mieszkanie
Nieruchomości

Metamorfoza salonu w bloku, czyli triki na piękne mieszkanie

Salony w bloku nie mają może tylu metrów, co w wielkich domach, ale nie oznacza to, że nie mogą wyglądać pięknie i przestrzennie. Przede wszystkim salon powinien spełniać rolę pomieszczenia zachęcającego do wspólnego spędzania w nim czasu, pomieszczenia zapewniającego ciepły klimat i atmosferę relaksu. Metamorfoza salonu w bloku może być naprawdę prosta dzięki zastosowaniu kilku trików.

Po pierwsze oświetlenie

Przymierzając się do remontu swojego salonu, projekt rozpocząć należy od odpowiedniego oświetlenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę gra światło. W sklepach z oświetleniem znajdziemy tysiące różnego rodzaju lamp i sposobów na ich wykorzystanie. Jeśli pragniemy, by salon zyskał przestrzeni, wydawał się optycznie większy, zainwestować musimy w oświetlenie o zimnym kolorze. Ciekawym trikiem na jego powiększenie jest intensywne doświetlenie jednej ze ścian. Salon powinien również być strefą relaksu, powinien zachęcać swoim wyglądem do chwili oddechu po ciężkim dniu. Aby zyskać taki ciepły nastrój wystarczy umieścić nad samym stołem lampę, która świecić będzie ciepłym światłem. Bawienie się kolorami świateł może zdziałać cuda. Ciemny i nieprzyjemny salon możemy w ten sposób zamienić w przestrzenne i klimatyczne miejsce.

Kolory ścian

Kolor ścian, tak jak światło, ma bardzo duży wpływ na postrzeganie przestrzeni w salonie. Im jaśniejsza farba, tym lepiej. Jasne kolory sprawią, że salon będzie wydawał się pozornie większy. Sprawią również, że pomieszczenie prezentuje się schludnie i przejrzyście. Kolory farb muszą być nie tylko jasne, ale o chłodnym odcieniu. Ciepłe barwy przytłaczają, sprawiają wrażenie jakby przybliżania ściany i zabierania przestrzeni.

Meble, które sprawdzą się w małym salonie

Meblościanki mogą powodować poczucie zagracenia pokoju, szczególnie jeśli nie ma on zbyt wielu metrów. Zamiast nich postawić warto na modułowe meble skrzyniowe. Najlepszym kolorem jest tutaj biel bądź jasne drewno. Salon nie powinien być zagracany zbędnymi meblami. Ważna jest tutaj zasada, im mniej – tym lepiej. Chcąc jeszcze bardziej powiększyć swój salon optycznie, warto zastanowić się nad meblami, które są wyposażone w szklane fronty i w wysoki połysk. Światło będzie się od nich delikatnie odbijać, a co za tym idzie, powiększać pomieszczenie. Myśląc o miejscu do siedzenia, do małego salony większość projektantów zaleci wybranie narożnika. Ustawiając taki narożnik pod ścianą, pozwolimy na pełne zagospodarowanie pozostałej części pokoju. Wstawianie zestawu sofy z fotelami nie da już takiej możliwości. Producenci oferują doprawdy szeroki wybór narożników. Są one niezwykle funkcjonalne, a niektóre z nich mają ciekawe dodatkowe funkcje, takie jak schowany barek lub półka na książki. Są to gadżety, ale jakże przydatne w niewielkim salonie. Narożnik zapewnia tyle samo miejsc siedzących co niejeden zestaw wypoczynkowy z fotelami, a jego powierzchnia spania jest zazwyczaj tak duża, że pozwala na swobodne korzystanie z niego przez dwie osoby dorosłe.