obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Jak urządzić ogród przydomowy, by cieszył jak najdłużej?
Ogród

Jak urządzić ogród przydomowy, by cieszył jak najdłużej?

Stworzenie idealnego ogrodu przydomowego nie jest zadaniem prostym. Wszystko zaczyna się od projektu, w którym z jednej strony wszystko prezentuje się naturalnie a z drugiej opanowany jest cały chaos. Już na tym etapie widoczne musi być całościowe wyważenie proporcji pomiędzy odpowiednim nasadzeniem drzew, krzewów i kwiatów. Ponadto nie wszystkie rośliny idealnie pasują do siebie, dlatego trzeba je tak rozsadzić, by widok ogrodu sprawiał niesamowite wrażenie.

Zakres prac

Jest bardzo dużo prac, które trzeba wykonać przy urządzeniu ogrodu przydomowego. Można to zrobić samemu lub zaproponować pracę odpowiedniej firmie, która aranżacją takich ogrodów zajmuje się profesjonalnie. Podstawowe prace to:
– odpowiednie nasadzenia,
– wykonanie chodników,
– wykonanie obrzeży,
– wyprofilowanie całego terenu,
– wyłożenie rabat kamieniem ozdobnym,
– wybranie odpowiednich do ogrodu mebli.

Dodatkowo bardzo ważne jest odpowiednie zniwelowanie powierzchni ogrodu i zasianie trawnika. Dzięki tym pracom powstały ogród przydomowy będzie przez długi czas radował oczy swojego właściciela i będzie jego ulubionym miejscem relaksu. Na pytanie: jak urządzić ogród przydomowy, odpowiedź jest tylko jedna, przy pomocy ciężkiej pracy.

Najpierw projekt

Ogrodu przydomowego nie da się urządzić bez projektu. Nazwa jest szumna ale sam projekt nie musi taki być. Czasami wystarczy odpowiednie rozrysowanie co gdzie ma być. Jak prowadzić mają ścieżki ogrodowe, jak wyglądać obrzeża, czym obsypane mają być rabaty, jakie kwiaty i rośliny i gdzie mają być zasadzone oraz gdzie miejsce mają znaleźć meble ogrodowe.
Taki projekt jest konkretną instrukcją krok po kroku, jak ogród przydomowy ma być urządzony.
Potem to wszystko z kartki przenosimy na realny teren naszego przyszłego ogrodu.

Przygotowanie gruntu

Po wykonaniu i opracowaniu projektu trzeba przygotować grunt pod poszczególne elementy danego ogrodu. Czasami do tych prac potrzebna jest firma, która przy pomocy sprzętu ciężkiego zniweluje cały teren. Gdy wszystko będzie przygotowane, wtedy trzeba ukształtować poszczególne części ogrodu tak, by wszystkie powierzchnie proste czy spadowe wyglądały w nim naturalnie.
Roboty ziemne to także przeprowadzenie instalacji elektrycznej, wkopanie pojemnika na deszczówkę, wykonanie systemu odwadniającego cały teren.

Elementy małej architektury

Następny etap prac obejmuje tworzenie i zakładanie elementów małej i stałej architektury. Wtedy właśnie kopie się staw lub oczko, stawia fundamenty pod altanę, buduje się odgrodzenia przed wścibskimi sąsiadami lub wiatrem. Ten etap to także postawienie solidnego płotu, w przypadku gdy wcześniej go nie było. Prace te czasami można wykonać samemu lub zlecić profesjonalnej firmie.

Wyznaczanie rabat, nasadzenia i zasianie trawy

Na sam koniec zostają już do wykonania prace z kategorii bardziej przyjemnych niż ciężkich. Pozostaje tylko odpowiednio wyznaczyć zagony, w których trzeba wykonać nasadzenia oraz zasiać trawę.
Tak przygotowany ogród, efekt bardzo ciężkiej i żmudnej pracy potem już wystarczy tylko pielęgnować.