obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Decydując się na ciemne meble jakie ściany powinny mieć kolory?
Wnętrza

Decydując się na ciemne meble jakie ściany powinny mieć kolory?

Aranżacja wnętrz to bardzo trudny temat. Najważniejsze jest wiedzieć co się chce tak naprawdę, w danym wnętrzu, osiągnąć. Czasami można skorzystać z gotowych projektów lub wspomóc się osobami, które tematem zajmują się profesjonalnie. Trudność zaaranżowania danego wnętrza w dużej mierze polega na tym, że nie zawsze wszystko pasuje do wszystkiego. Bardzo często zdarza się tak, że poszczególne elementy czasami żrą się między sobą niż idealnie współpracują.

Ciemne meble jakie ściany?

Ciemne meble prawie zawsze wpływają na dane pomieszczenie bardzo przytłaczająco. Już sam ciemny kolor sprawia, że dane pomieszczenie nabiera bardzo ciężkiego wrażenia. Fakt, meble w tym kolorze są eleganckie, ale pomieszczenie z nimi zyskuje, w ich postaci, bardzo ciężki akcent.
Przy aranżacji pomieszczenia, w którym dominują meble ciemnobrązowe albo czarne, trzeba pamiętać by ten cały akcent rozjaśnić jasnymi kolorami. Najlepiej w tym wypadku zdecydować się na jasne ściany i jasne dodatki. Chociaż czasami wystarczą tylko dodatki, jasna ściana lub po prostu jasna podłoga. Przełamanie ciemnych kolorów nie musi być zbyt mocno zaakcentowane, wystarczy tylko dane pomieszczenie musnąć jasną barwą.
Jednak decydując się na pomalowanie ścian na jasno, trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę jeszcze następujące sprawy: wielkość pomieszczenia oraz rodzaj jego oświetlenia.

Małe pomieszczenie z ciemnymi meblami

Małe pomieszczenie wyposażone w meble w ciemnych kolorach powinno mieć ściany pomalowane na bardzo jasny kolor. Najlepiej egzamin zdadzą tutaj wszystkie odcienie bieli i szarości. Czasami można też trochę zaszaleć i jedną ze ścian pomalować na ciemno.
W pomieszczeniach dużych, wypełnionych ciemnymi meblami ściany nie muszą być już tylko w odcieniach bieli i szarości. Dobrze sprawdzą się tutaj różne odcienie beżu lub kolory pastelowe. W przypadku pasteli trzeba jednak trochę uważać, by skompletowanie czarnego i brązu na meblach nie skłóciło się nieco z pastelowym błękitem czy zielenią.

Doskonałe tło

Decydując się na jasne kolory na ścianach przy ciemnych meblach, tworzy się kontrast. Jasne ściany stają się idealnym tłem dla mebli w ciemnych kolorach. Na odpowiednim tle meble pokażą się w całej swojej okazałości i przez ten fakt pięknie się zaprezentują. Przez tego typu kontrast cała aranżacja danego pokoju okaże się bardzo lekka i świeża nawet w przypadku gdy pomieszczenie nie będzie zbyt duże.
Istotnym faktem w doborze koloru na ściany, w tym konkretnym przypadku, jest też dostęp do naturalnego oświetlenia lub oświetlenie pomieszczenia sztucznym światłem. W pierwszym przypadku idealnie na ścianach sprawdzą się wszelkiego rodzaju rozmyte szarości a w drugim odcienie wanilii i śmietany.
Można też zdecydować się na ciemne i mocno nasycone kolory ścian, w pomieszczeniach gdzie stoją ciemne meble. W myśl zasady, że ciemne lubi ciemne i świetnie ze sobą współgra, taki efekt czasami bywa wprost zachwycający. Tego typu zestawienie potrafi ze sobą współgrać, ale nie może być ono zastosowane w małych i słabo oświetlonych pomieszczeniach.