obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Styropian fundamentowy
Budownictwo

Styropian fundamentowy – jego montaż i zastosowanie

Każdy, kto stawia nowy dom, chciałby, żeby był to obiekt wygodny, przestronny i funkcjonalny. W naszych warunkach klimatycznych ważne jest też, by budynek był dobrze izolowany i nie uciekało z niego ciepło. Ale okazuje się, że nie tylko odpowiednia izolacja ścian nawierzchniowych jest w tym wypadku bardzo istotna. Także fundament trzeba poddać odpowiednim zabiegom. W jaki sposób należy to zrobić?

Dobra izolacja – więcej ciepła w domu

Aby nowo wybudowany dom był przytulnym ciepłym gniazdkiem, należy go do tego odpowiednio przystosować. Niezwykle skutecznym sposobem zabezpieczenia budynku przed uwalnianiem z niego ciepła jest zastosowanie styropianu fundamentowego. Izolacja spełnił swoje zadanie jeśli ułoży się ją w każdym miejscu, które może być narażone na utratę ciepła. Ściany fundamentów należy zaliczyć do części, które wymagają takiego zabiegu. Bardzo duża ilość ciepła ucieka właśnie w tym miejscu, gdyż fundament ma kontakt z zimnym i wilgotnym podłożem. Specjalny styropian fundamentowy będzie znakomitym rozwiązaniem na tę bolączkę. Nie tylko zapewni trwałą i stabilną ochronę, ale także da ochronę dla ścian zagłębionych pod ziemią, które są narażone na różne niepożądane działania gruntu.

Odpowiedni styropian na fundament

Czym musi się charakteryzować styropian fundamentowy, by mógł się nadawać do tego typu zabezpieczeń? Przede wszystkim musi mieć małą chłonność wody. Najlepsze wyroby osiągają w tym zakresie poziom poniżej 3% podczas całego użytkowania budynku. Inna istotna sprawa, to duża wytrzymałość mechaniczna. Chodzi przy tym o to, by styropian posiadał odporność na ściskanie rzędu kilku ton na 1 metr kwadratowy. Kolejną istotną sprawą jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Ściany fundamentowe są tymi elementami budynku, które odpowiadają za jego stabilność i wytrzymałość. Dlatego do ich wykonania należy podejść z odpowiednią rzetelnością, bo może nie być później miejsca na ich poprawę. Z podobnym zaangażowaniem należy przystąpić do prac ociepleniowych i wykorzystać najlepszy rodzaj styropianu fundamentowego. Po zasypaniu wykopów i zagospodarowaniu terenu wokół domu bardzo rzadko wraca się do tego, co zostało zrobione.

Sam montaż odpowiedniej izolacji na fundamencie jest bardzo istotny i należy go wykonać z najlepszych dostępnych na rynku materiałów. Specjalny styropian fundamentowy trzeba przymocować do ścian za pomocą kleju poliuretanowego, który w bardzo krótkim czasie połączy ścianę z płytą styropianową. Należy przy tym pamiętać, że wcześniej sama ściana fundamentu musi zostać zabezpieczona warstwą izolacji przeciwwodnej. Do tego wykorzystuje się masę bitumiczną, która dobrze współpracuje ze styropianem.