obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

importowany węgiel
Dom

Czy importowany węgiel różni się jakościowo od krajowego opału?

Ekogroszek to obecnie jedno z popularniejszych paliw kopalnianych, które zasila piece w gospodarstwach domowych. Wysokiej jakości węgiel ma dobre parametry, powinien być kaloryczny, mieć niską wilgotność i mały, procentowy udział popiołu. Większość surowca na polskim rynku pochodzi z krajowych kopalni. Ceny są coraz większe, czy warto więc szukać innych alternatyw, jak na przykład ekogroszku kolumbijskiego?

Pochodzenie ekogroszku — skąd pochodzi paliwo?

Drobny węgiel, jakim jest ekogroszek może mieć różne pochodzenie. Duża część opału pochodzi z polskich kopalni, które zlokalizowane są głównie na Śląsku. Część surowca jest importowana, na przykład z Rosji lub z Kolumbii. Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować węgiel importowany oraz, czy są jakieś znaczne różnice między paliwem różnego pochodzenia? Poniżej krótka charakterystyka ekogroszku kolumbijskiego.

Węgiel z Ameryki Południowej

Ekogroszek kolumbijski wydobywany jest w kopalniach zlokalizowanych w Ameryce Południowej. Do Polski trafia od wielu lat, cieszy się dużą popularnością i jest chętnie kupowany do ogrzewania gospodarstw domowych. Dobrej jakości węgiel kolumbijski ma parametry zbliżone do polskiego opału. Jest wysoce energetyczny, ma niską zawartość siarki i granulację odpowiednią do kotłów z podajnikami. Nie spieka się i tworzy bardzo mało popiołu. Ekogroszek kolumbijski można nabyć w workach lub luzem, albo w opakowaniu typu big bag. Uważa się, że jest to tańsza alternatywa dla polskiego węgla. Wiele osób docenia ten surowiec, jego korzystne parametry oraz kaloryczność, idzie to w parze z ceną produktu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze węgla?

Wybierając paliwo do ogrzewania domu, należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność. Wysoka wartość tego parametru sprawia, mniejsza ilość opału wytworzy ciepło, w porównaniu do mniej kalorycznego surowca. Ekogroszek kolumbijski może mieć różną kaloryczność, która zwykle waha się od 32 do 25 MJ/kg. Warto też zwrócić uwagę na spiekalność. Wysoka wartość jest niepożądana, oznacza, że po spaleniu porcji węgla pozostają spieki, które się nie wypaliły. Podobnie jest z procentowym udziałem popiołu. Im wyższa wartość, tym lepszej jakości opał. Zawartość siarki również powinna być niska. Dzięki temu emisja szkodliwych gazów jest mniejsza. Ekogroszek pozbawiany jest siarki, w przeciwieństwie do węgla typu orzech. Z tego względu podczas spalania w kotłach z podajnikami, w których głównym paliwem jest węgiel o drobnej granulacji, powstaje mniej uciążliwych dla środowiska spalin.