obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych w nowym domu?
Wnętrza

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych w nowym domu?

Budowa nowego domu zawsze wiąże się z wieloma dylematami. Począwszy od wyboru projektu aż po dekorowanie wnętrz, inwestorzy zmagają się z różnymi wyborami. Sztuka dekoracji wnętrz polega na odpowiednim dobraniu kolorów ścian, drzwi i mebli, aby stanowiły spójną całość. Kolorystyka i wystrój domu mają duży wpływ na samopoczucie oraz komfort mieszkańców.

Surowy stan

Zanim przejdziemy do dekoracji wnętrza za pomocą mebli, ozdób, zasłon i kwiatów, to należy wybrać ogólny styl mieszkania. Począwszy od podłóg po wykończenie ścian i malowanie. Równie istotny jest wybór odpowiednich drzwi pod względem kolorystycznym i technicznym. Drzwi wewnętrzne w domu pełnią istotną funkcję. Dają nie tylko prywatność w
poszczególnych pokojach, ale również zmieniają zupełnie naświetlenie mieszkania. Oddzielają pokoje i wyciszają dźwięk. Ważna jest zarówno ich budowa, jak i kolorystyka. Ale jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? Należy kierować się kilkoma zasadami.

Drzwi dopasowane do stylu

W większości domów drzwi dopasowane są do ogólnego wystroju i klimatu wnętrza. Ma to za zadnie jak najbardziej wtopić drzwi w tło, aby nie rzucały się w oczy w codziennym użytkowaniu. Kolor drzwi wewnętrznych dobieramy na zasadzie dopasowania. Zazwyczaj barwa wybierana jest spośród tonów neutralnych, w odcieniach brązu, grafitu, rozmaitych tonów szarości czy klasycznej bieli. Coraz częściej w nowoczesnych domach montuje się drzwi czarne. Nadaje to wyraz nowej klasyki, świadczy o kunszcie dekoratora. Klasyczna biel albo nowoczesna czerń pasuje praktycznie do każdego typu wnętrza i większości stylów, szczególnie nowoczesnych, zimnych marmurowych podłóg i blatów. Drzwi wewnętrzne dopasowane do drewnianych podłóg wymagają już dokładniejszej wizualizacji, gdyż odcieni brązu jest bardzo dużo. Ważne, aby były w tej samej temperaturze koloru. Przy wyborze koloru drzwi warto zastanowić się, czy chcemy optycznie powiększyć czy może pomniejszyć pokój.

Drzwi kontrastowe

Dla odważnych inwestorów polecić można drzwi kontrastowe. Jak dobrać kolor drzwi, aby były w kontraście? Kontrast to nie tylko kolor, ale również styl, wykonanie. Zjawiskowo wyglądają stare, ciężkie, rzeźbione w drewnie drzwi w stosunku do nowoczesnego, klasycznego wystroju. Ich kolor nie powinien jednak zbytnio wybiegać po za ogólne założenia. Sam rustykalny wygląd sprawia, że wnętrze nabiera klimatu, toteż kolorystyka powinna być stonowana.

Jeśli chcemy odświeżyć wnętrze, wykorzystajmy skrajnie kontrastowe barwy, np.: śnieżnobiałe ściany i ciemnoniebieskie drzwi. Takie połączenie kolorów może kojarzyć się i przypominać barwy śródziemnomorskie, a ich połączenie daje niesamowite odprężenie i spokój. Barwy agresywne, takie jak czerwień, fuksja, pomarańcz, żółć, róż powinny być łączone z delikatnymi kolorami. Pamiętajmy, że w domu spędzamy bardzo dużo czasu, a zbyt mocne kolory mogą być męczące. Zachowajmy umiar, a ostre kolory ograniczmy do akcentu. Właśnie dlatego warto we wnętrzu umieścić kontrastowe drzwi, aby nadały charakter całości i mogły być ciekawą ozdobą.