Wydaje się, że ukochana osoba, którą poślubimy, nigdy nas nie skrzywdzi. Jednak zdarza się inaczej. Małżonek będzie np. uprawiał hazard i wpędzi z czasem całą rodzinę w poważne długi. Właśnie dlatego lepiej dmuchać na zimne i jakoś ochronić się przed taką przykrą sytuacją. Jak? Warto zdecydować się tutaj na pewien małżeński ustrój. Sprawdźmy, na czym on ogólnie polega.
Rozdzielność majątkowa, bo o niej mowa w niniejszym artykule, może być dobrowolna albo nakazana przez sąd. Sprawia, że mąż i żona mają oddzielny, własny kapitał, którym samodzielnie zarządzają. Nie oznacza to jednak, że jest zabronione wspólne nabywanie praw majątkowych. Każdy ma bowiem dostęp do danej części udziału (jest ona wyrażana w ułamku, a o jej wysokości decydują sami małżonkowie). Należy także wiedzieć, że są różne rodzaje rozdzielności majątkowej. Najważniejsze są dwie, czyli dobrowolna oraz przymusowa. Dodatkowo wymienia się typ zwykły albo z wyrównaniem dorobków.
Przypatrzmy się teraz, jak ustanawiana jest rozdzielność majątkowa. Pierwszy sposób polega na tym, że mąż i żona podpisują odpowiednią umowę, która przybiera formę aktu notarialnego (intercyzy). Robią to oczywiście bezpośrednio w obecności doświadczonego notariusza w jego profesjonalnej kancelarii. Często cała procedura wygląda jednak inaczej. Jeżeli pojawią się pewne przesłanki, które będą dokładnie opisane w dostarczonym wniosku, wówczas rozdzielność wprowadzana jest na drodze orzeczenia sądowego. Chodzi o wyraźne przypadki związane z trwonieniem majątku wspólnego przez partnera albo zatrzymania przez niego wszystkich oszczędności. Uzasadnieniem może być również niegospodarność. Nie zapomnijmy jeszcze o tym, że za taką procedurę trzeba zapłacić z góry ustaloną prawnie sumę. Jej koszt podstawowy wynosi 400 złotych netto plus 23% podatku VAT. Nie jest to na szczęście bardzo dużo, dlatego warto skorzystać z owej usługi w jednej z wielu kancelarii notarialnych znajdujących się w większych miastach w Polsce.
Uwaga! Może się oczywiście zdarzyć, że istnieje już tak zwana wspólność majątkowa. Wtedy do głównej opłaty notarialnej doliczana jest również dodatkowa kwota, na którą bezpośredni wpływ ma wielkość majątku. Inną ważną informacją jest to, że rozdzielność majątkowa przeprowadzana jest nie tylko w trakcie trwania małżeństwa, ale również przed samym ślubem. Pamiętajmy na koniec, że umowa zawsze będzie obowiązywać od dnia jej podpisania (o to musi zadbać notariusz – nie może on doprowadzić do sytuacji, że powstaje data wsteczna).
Przeczytaj więcej: Rozdzielnośc majątkowa a dziedziczenie