obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Najlepsza farba na dach – co trzeba wiedzieć?
Wnętrza

Najlepsza farba na dach – co trzeba wiedzieć?

Dach na budynku mieszkalnym to ważny element konstrukcyjny, narażony na ekstremalne warunki atmosferyczne. Dlatego też powinno się o niego dbać, aby nadal miał estetyczny wygląd. W jaki sposób? Malując odpowiednią farbą, która nada żywych kolorów. Należy to jednak robić, zanim pojawią się zbyt widoczne uszkodzenia. Jaka jest najlepsza farba na dach? Sprawdźmy.

Malowanie dachów

Sama estetyka to jedno, ale celem takiego malowania jest głównie ochrona przed zewnętrznymi i szkodliwymi czynnikami. Mowa m.in. o opadach śniegu i deszczu oraz promieniowaniu ultrafioletowym. Grzyby i mikroorganizmy też nie są przyjazne.

Dlatego wybór farby jest tutaj bardzo ważny. Jeżeli zakupi się nieodpowiedni produkt, to należy spodziewać się, że powłoka ochronna nie wytrzyma zbyt długo. Warto więc skorzystać z porad specjalistów, szczególnie, kiedy chcemy sami zająć się malowaniem.

Różne kolory i odporność na szkodliwe czynniki

W przypadku koloru farb, wiele zależy od tego, jaką barwę ma fasada całego budynku. Nie trzeba być utalentowanym malarzem, żeby wiedzieć o najbardziej pasujących rozwiązaniach (dobrze dobranych kolorach, cieszących oko). Klasyczny brąz czy zieleń mogą okazać się mało trafną opcją. Często lepszy będzie oryginalny fiolet. Ciekawym wyborem jest również pigment żółty, a nawet różowy.

Najbardziej istotne jest jednak to, aby najlepsza farba na dach była wystarczająco elastyczna. Ma to szczególne znaczenie w trakcie silnych upałów. Dodatkowo nie powinna ona tworzyć żadnych plam i blaknąć. Musi więc zachować jednorodność i swoje pierwotne nasycenie.

Rodzaje materiału dachowego, a wybór farby

Przy zakupie farby należy kierować się wiedzą na temat materiału, z którego został wykonany dach. Tylko wtedy spełni ona swoje funkcje. Zobaczmy zatem, jaki rodzaj pasuje do konkretnego tworzywa.

Zacznijmy od blachy stalowej. Trzeba ją niestety często malować, bo narażona jest na korozję. Tutaj przyda się farba na bazie kopolimeru styrenowo-akrylowego. Dobra okazuje się jeszcze ta powstała z fosforanu cynku. Za jeden litr zapłacimy od 80 zł do około 200 zł.

Przejdźmy teraz do cynku. W przypadku tego materiału specjaliści zalecają farby poliwinylowe i akrylowe. Dlaczego? Bo charakteryzują się one świetnymi właściwościami mechanicznymi. Co więcej, potrafią stworzyć plastyczną powłokę. Ich ceny wynoszą prawie 40 zł za litr.

A co jest idealne do typowej blachodachówki, na której kolory prędzej czy później blakną? Odpowiedź jest prosta: podobne produkty, jak te powyższe, przeznaczone do blachy ocynkowanej. Aby ją kupić, trzeba wydać 60 zł.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o papie, ale nie tej z dawnych czasów, która miała brzydki zapach smoły. Dzisiejsza jest inna – trwała i bardzo żywotna. Jednak też wymaga renowacji. Z pomocą przychodzi wtedy jednoskładnikowa masa o nazwie hydronylon.

Podsumowanie

Jaka jest najlepsza farba na dach? Teraz już wiadomo. Trzeba jednak pamiętać, że do ceny jej zakupu dochodzi jeszcze koszt samego malowania. Można to zrobić własnymi rękoma i zaoszczędzić, ale lepiej zlecić taką usługę fachowcom. Tylko oni mają bowiem doświadczenie i uprawnienia, pozwalające im pracować na dużych wysokościach.