obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Sposób na szare dni, w co warto zainwestować i jakie są rodzaje żarówek
Wnętrza

Sposób na szare dni, w co warto zainwestować i jakie są rodzaje żarówek

W dzisiejszym świecie paradoksalnie mamy coraz to większy rozwój technologiczny. Mamy coraz więcej rzeczy materialnych. Kiedyś ludzie kilometrami chodzili do miasta dziś wystarczy wsiąść w autobus czy samochód i przemieszczanie się jest bardzo proste i przyjemne. Nasi przodkowie uczyli się kiedy zapadał zmrok, (a w czasie jesienno-zimowym szczególnie uciążliwy) przy użyciu najczęściej świeczki. Dziś kiedy robię się szaro włączamy lampę, lampkę czy rzadziej palimy świeczki. Jak w dobie pędzącego świata i wielu nowinek technicznych wybrać mądrze rodzaj światła do naszego wnętrza tak aby sprawiało, że chcemy czuć się pełni energii bądź przeciwnie, aby światło delikatnie kołysało nas do snu.

Kilka słów o żarówce

Z oczywistych względów żarówka uznawana jest za jeden z najistotniejszych wynalazków dziewiętnastego wieku. To właśnie ona zapoczątkowała coraz to powszechniejsze wykorzystywanie energii elektrycznej do oświetlania pomieszczeń. To wpływa niezwykle znacząco między innymi na komfort samego mieszkania.
Żarówkę wynaleźli Brytyjczycy, zdanie na temat tego, to z nich był pierwszy, są różne. Duża część osób uważa, że był to Thomas Edison. Co równocześnie interesujące, że patent na żarówkę szybciej od Edisona zdobył Joseph Wilson Swan. Czym jest żarówka? Mówiąc w skrócie, żarówka należy do źródeł światła elektrycznego, która to składa się z gwintu, klosza oraz elementu świecącego, którym jest drucik wykonany z wytrzymałego materiału na ciepło.

Rodzaje żarówek

Czas leci a wraz z nim ulegają udoskonaleniom wynalazki. Zmianą tym również zostały dotknięte żarówki. Zmiany polecały na próbach wydłużenia ich żywotności, również na staraniach aby pobierały one mniej energii elektrycznej. Oraz starano się uzyskać poprawę barwy i jakości światła płynącego z żarówki. Z tego powodu w dzisiejszym świecie należy dobrze zastanowić się jaką żarówkę wybrać. Trzeba mieć świadomość iż istnieje wiele różnorodnych dostępnych współcześnie produktów. Jakie są rodzaje żarówek? Do najbardziej popularnych rodzajów żarówek zaliczyć można: tradycyjne żarówki żarowe, żarówki halogenowe, świetlówki, diody LED.

Cechy charakterystyczne

Jeśli chodzi o żarówki żarowe są to jedne z najpopularniejszych a zarazem tradycyjnych modeli, w których źródłem światła jest żarzące się włókno. Jest ono umiejscowione w szczelnym kloszu wraz z mieszaniną różnych gazów mających na celu zwiększenie jego jasność oraz wydłużenia żywotności. Ich główną pozytywną cechą jest fakt, że wiernie oddają kolory, a ich temperatura nie zmienia się. Niestety, ich żywotność jest krótka a pobierają dużo energii elektrycznej. Żarówki halogenowe są to żarówki, w których to wykorzystuje się halogen, który to ma na celu zwiększyć temperaturę żarnika. Z tego tez powodu żarówki halogenowe mogą świecić o wiele jaśniej, aniżeli te tradycyjne. Ich żywotność wynosi około 2 lat. Diody LED w swoim źródle światła nie mają żarnika, lecz diodę elektroluminescencyjną. To nowoczesne źródło światła posiada bardzo dużo zalet między innymi wyjątkowo długą żywotność. Niskie jest też zużycie energii elektrycznej oraz krótki czas osiągania pełnej jasności.