Pierwsza rzecz, jaka powinna znaleźć się na stole to obrus. Powinien być on dobrany pod względem wielkości stołu i rodzaju przyjęcia. Krawędzie powinny równo zwisać z każdej strony stołu i mieć około 20-30 cm. Nie mogą być za długie by nie przeszkadzały w poruszaniu się. Każdy z gości powinien mieć około 70 cm do swojej dyspozycji na stole.
Kolacje eleganckie powinny odbywać się przy stole nakrytym białym obrusem. Luźniejsze spotkania mogą odbywać się przy pastelowym lub ciemnym nakryciu stołu. Należy jednak pamiętać, by obrus pasował do zastawy stołowej i był czysty i wyprasowany.
Do rodzaju przyjęcia, zastawy i obrusu trzeba dobrać serwetki, oświetlenie stołu oraz przyprawniki. Podczas uroczystych przyjęć używa się białych serwetek, które składa się kilka razy i kładzie się po lewej stronie talerza. Przy luźniejszych przyjęciach sprawdzą się serwetki papierowe w różnych kolorach i wzorach.
Do oświetlenia stołu użyć można świec, które włożymy do świeczników. Świeczniki postawić trzeba na środku stołu i dobrać odpowiednią wielkość. Wygląd świecznika może być neutralny lub dobrany do zastawy.
Na stole znaleźć muszą się także przyprawniki, które kładzie się na środku stołu, powinny być one kompletem do zastawy.
Prawidłowe ustawienie zastawy stołowej
Ułożenie zastawy stołowej wymaga znania podstawowych zasad savoir-vivre’u.
Naczynia ustawione na stole muszą być czyste i zadbane. Muszą być one kompletem lub serwisem obiadowym zawierającym wszystkie niezbędne elementy.
Jak ustawić poszczególne elementy zastawy:
– talerz podstawowy kładzie się 2 cm od krawędzi stołu i służy on do ochrony obrusu przed zabrudzeniami. Na talerzu podstawowym stawia się kolejno talerze z konkretnymi daniami np. zupą.
Jeśli do dań podaje się pieczywo, wtedy dla każdego z gości stawia się talerzyk na pieczywo. Kładziemy go po lewej stronie talerza podstawowego za sztućcami.
Ułożenie sztućców na stole
Podczas układania sztućców należy wziąć pod uwagę kolejność podawania dań. Sztućce, jakie używane będą jako pierwsze powinny być położone na zewnątrz tzn. najdalej od talerza. Sztućce do dania głównego powinny leżeć przy talerzu, ponieważ używane będą one jako ostatnie.
Zgodnie z używaniem sztućców po lewej stronie kładziemy widelec a po prawej stronie nóż obiadowy. Ząbki widelca muszą być zwrócone ku górze a ostrze noża do wewnątrz. Łyżka znajdować powinna się po prawej stronie i być zwrócone wypukłością do dołu. Sztućce do deseru układamy na szczycie talerza. Widelczyk bliżej talerza ząbkami w prawo i łyżeczkę za widelczykiem zwrócona w lewo i wypukłością do dołu.
Filiżanka ze spodkiem do kawy lub herbaty znajdować powinna się po prawej stronie a łyżeczka leżeć na spodku. Kieliszki stawiamy od lewej do prawej strony. Kieliszek do wody stawia się najbliżej ręki gościa, następnie kieliszek do białego wina i wina czerwonego za nim. Woda w kieliszku służy do przepłukania ust między posiłkami aby zniwelować smak zjedzonych już posiłków. Wielkość kieliszka zależna jest od rodzaju alkoholu w nim spożywanego.