obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Renowacja tarasu drewnianego - jak zrobić to prawidłowo?
Wnętrza

Renowacja tarasu drewnianego – jak zrobić to prawidłowo?

Drewniany taras wygląda elegancko i gustownie, ale tylko pod warunkiem, że o niego dbamy. Zaniedbanie prac konserwatorskich przez okres 2-3 lat może spowodować duże koszty oraz więcej pracy, której będzie potrzeba, by nasz taras odzyskał dawny blask. Jak dbać o taras, by był piękny?

Czyszczenie – pierwszy krok

Renowacja tarasu drewnianego powinna rozpoczynać się od starannego czyszczenia. Należy usunąć piach, uporczywe plamy oraz przebarwienia, które mogły powstać przez lata użytkowania. Do tego zabiegu najwygodniej użyć myjki ciśnieniowej, która ułatwi pracę. Dodatkowo przyda się specjalny preparat, który rozcieńczony wodą pomoże usunąć wszystkie zabrudzenia.

W trakcie czyszczenia preparatami przeznaczonymi do drewna wart również zadbać o rozjaśnienie desek, które po latach mogły ściemnieć i utracić swój naturalny kolor.

Myjąc taras bez użycia myjki, należy nanieść preparat na brudne miejsca. Pozostawić na krótki czas (około 5 – 10 min), a następnie wyczyścić szczotką o twardym włosiu. Na koniec taras należy dokładnie spłukać czystą wodą.

Czyszczenie mechaniczne

Po latach zaniedbań może dojść do sytuacji, że czyszczenie myjką lub szczotką okaże się niewystarczające. W takiej sytuacji należy wprowadzić skuteczniejsze rozwiązania.

Maszynowa renowacja tarasu drewnianego to skuteczne rozwiązanie. Proces szlifowania drewna odbywa się na sucho i bardzo często w ciągu jednego dnia można oczyścić taras do pożądanego wyglądu.

Maszyna usuwa z drewna brud, patynę czy glony. Bardzo ważne jest usuniecie również starej powłoki olejowej. Dzięki temu taras odzyskuje swój naturalny kolor. Jest to szansa na przywrócenie mu dawnego blasku.

Usunięcie starej powłoki z desek tarasu daje również szansę na pomalowanie go na nowy, inny kolor. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zupełnie nowym tarasem.

Szlifowanie starych powłok

W sytuacji, gdy uda się usunąć zanieczyszczenia tarasu przy pomocy myjki nie można zapomnieć o usunięciu starej powłoki. Konieczne jest przeczyszczenie tarasu szlifierką, która usunie stary lakier.

Renowacja tarasu drewnianego powinna rozpocząć się od użycia papieru ściernego o większej ziarnistości np. 40. Do wygładzania powierzchni używamy papieru o ziarnistości 60 – 80.

Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie tarasu z nieczystości, które powstały w trakcie szlifowania. Tak przygotowany taras zabezpieczamy bezbarwnym impregnatem do drewna, który wzmocni go i uchroni przed biologiczną degradacją.

Olejowanie tarasu

Olejowanie jest ostatnim etapem renowacji drewnianego tarasu. Należy do niego przystąpić, gdy taras dobrze wyschnie.

Olejowanie można przeprowadzić wyłącznie w sprzyjających warunkach pogodowych. Zbyt silny wiatr naniesie nieczystości na taras. Mocne słońce spowoduje, że olej zacznie bardzo szybko wysychać. Jednocześnie olej nie zdąży wchłonąć się dostatecznie głęboko, a deski mogą ciemnieć w trakcie wykonywania prac.

Olej do drewna wybieramy w zależności od rodzaju drewna, z jakiego wykonany jest nasz taras. Olej naturalny idealny jest, gdy nie chcemy wpływać na zmianę koloru desek. Olej barwiony podkreśli intensywny kolor desek egzotycznych.