Stare kamienice stanowią interesującą przestrzeń do aranżacji pracowni czy biura. Wysoko umieszczone sufity, pokoje z dużym metrażem i przepastne korytarze mogą zapewnić wysoki poziom komfortu, szczególnie jeżeli zadba się o dodatki. Niezależnie od profilu działalności firmy bądź instytucji można być pewnym, że zaadaptowane na biurową wnętrze będzie się wyróżniać na plus, oczywiście pod warunkiem, że obiekt jest w należytym stanie technicznym i wizualnym.
Bez nadęcia, ale z duszą
Biuro w starej kamienicy jako alternatywa dla przeszkleń w wieżowcu to rozwiązanie, po które chętnie sięgają osoby chcące stworzyć miejsce niekojarzącą się z korporacją. Stara kamienica wydaje się być przytulniejsza, nawet przy znacznej powierzchni biura. Tworząc wspólną przestrzeń dla profesjonalistów, wielu właścicieli firm decyduje się nie tylko na miejsce stricte biurowe. Ważna dla komfortu psychicznego i atmosfery w pracy jest strefa relaksu. Mogą tam być kanapy. Spotyka się biura, gdzie można aktywnie wypocząć podczas grania w tenisa stołowego czy w piłkarzyki. Na ścianach zaś zamiast wykresów i wszechobecnej w tradycyjnych biurowcach bieli umieszczono grafiki, plakaty czy mapy.
Dobór oświetlenia
Specyfiką większości kamienic są obszerne pomieszczenia oraz wysokie sufity. Sprawia to, że trzeba większą uwagę zwrócić na dobór oświetlenia, zwłaszcza że okna są stosunkowo niewielkie. O ile w kamienicy wykorzystywanej jako mieszkanie, można pokusić się o zdobione żyrandole bądź tradycyjne lampy, to w przestrzeni przystosowanej do pracy, lepiej zdecydować się na minimalistyczne lampy. Nie przytłaczają, do tego zapewniają należytą ilość światła. Nie bez znaczenia jest to, że współcześnie projektowane modele sprawdzają się z parze z żarówkami LED-owymi. Minimalistyczne lampy łatwo też utrzymać w czystości, a ma to znaczenie, kiedy źródło światła jest na wysokości 300-400 cm od podłogi.
Niekiedy wystarczy tylko jedna umieszczona centralnie lampa wisząca, aby zapewnić pożądaną dawkę światła. Ale jak pokazuje praktyka, szczególnie w biurach i pracowniach, to za mało. W wysokich pomieszczeniach lepszym pomysłem będzie większa liczba opraw oświetleniowych, mocowanych na całej długości sufitu. Alternatywą są lampy w stylu skandynawskim umieszczone w liczbie kilku w jednym pomieszczeniu. Dodatkowy komfort zapewnią inne źródła światła, zwłaszcza kinkiety. Lampy podłogowe zaś mogą znacząco ograniczyć przestrzeń roboczą, stąd spotyka się je głównie w strefach relaksu.
Aranżacja biura w starej kamienicy to niełatwe, ale też twórcze zadanie. Podejmują się go nie tylko zawodowi designerzy, ale też osoby zajmujące się szeroko pojętą kreacją. I oni też najlepiej czują się w takich wnętrzach.