obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Jak działa ogrzewanie podłogowe i dlaczego jest tak popularne?
Budownictwo

Jak działa ogrzewanie podłogowe i dlaczego jest tak popularne?

Ogrzewanie podłogowe można spotkać w nowych mieszkaniach wielu Polaków. Nic dziwnego. Chodzenie bosymi stopami po zawsze ciepłej nawierzchni jest bardzo przyjemne. Szczególnie, kiedy na dworze atakuje mróz i pada śnieg. Ale oczywiście taki system funkcjonuje przez cały rok, nie tylko porą zimową. Sprawdźmy zatem, jak działa ogrzewanie podłogowe? Czy poza zaletami, ma też jakieś wady?

Jak to ogólnie wygląda?

Z takiej metody faktycznie korzysta się często. Instalacja takiego systemu polega na tym, że umieszcza się tzw. elementy grzejne (np. rury czy kable) w betonowej płycie (wylewka cementowa) pod podłogą. Ewentualnie montaż odbywa się inaczej – „na sucho”. Ale dotyczy to podłogi drewnianej.

Najlepsza jest jednak wylewka wykonana z płytek kamiennych czy ceramicznych. Dlaczego? Bo materiały te charakteryzują się bardziej efektywnym przewodzeniem ciepła. Ważna jest jeszcze to, jaki typ ogrzewania się wybierze.

Rodzaje ogrzewania podłogowego – opis i działanie

Mamy dostępne dwa rodzaje: wodne oraz elektryczne. Można się domyślić, że różnią się one źródłem poboru ciepła. Jest także ogrzewanie powietrzne, ale rzadko używane. Skupmy się więc na tych dwóch podstawowych.

Najpierw zajmijmy się wodnym – droższym i bardziej skomplikowanym w założeniu, ale tańszym w eksploatacji. Ogólna zasada działania polega tutaj na tym, że całość należy podłączyć do systemu centralnego ogrzewania (kocioł, pompa). Same rurki (o grubość 6 cm), w których płynie woda (podgrzana do kilkudziesięciu stopni Celsjusza), znajdują się w podłogówce. I w ten sposób zapewniają równomierne ciepło w mieszkaniu.

A co z typem elektrycznym? W tym przypadku zamiast rurek, mamy odpowiednie kable, przewody czy maty. Ważny jest również sterownik. Natomiast wodę zastępuje po prostu prąd. Dlatego na początku trzeba zająć się montażem puszki instalacyjnej. Umieszcza się ją w ścianie. Wspomniane kable prowadzone są do niej za pomocą rurki ochronnej.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Wiemy już, jak działa ogrzewanie podłogowe i jakie są jego rodzaje. Teraz ogólnie przedstawimy plusy oraz minusy takiego systemu. Pierwsze, co przemawia na jego korzyść, to spory komfort przy jednoczesnej oszczędności energii.

Temperatura rozkłada się tutaj pionowo i jest wyższa przy stopach. To także dobre rozwiązanie dla alergików. Nie ma przecież mowy o unoszącym się kurzu czy szybko rozmnażający się roztoczach. Do tego brakuje kaloryferów, co znacznie wpływa na samą estetykę.

Są jednak pewne widoczne wady. Pierwszą jest problem z regulowaniem temperatury. Na ogrzanie całego domu potrzebny jest dłuższy czas niż w przypadku zwykłych grzejników. Awarie co prawda występują rzadko, bo fachowcy, którzy montują takie system, znają się na rzecz. Kiedy jednak pojawi się jakaś usterka, to jej naprawienie będzie wiązać się niestety ze sporymi kosztami.

No i trzeba pamiętać, że ogrzewanie nie będzie efektywne, jeżeli zostanie umieszczone pod podłogą, na której leży np. bardzo gruby dywan albo stoją meble. Przeszkodą okażą się również wszelkie urządzenia sanitarne.