obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Drzwi drewniane czy stalowe?
Budownictwo

Drzwi drewniane czy stalowe?

Podczas budowania domu pamiętać trzeba o naprawdę ogromnej ilość najróżniejszych rzeczy. Począwszy od tak podstawowych, jak wybór odpowiedniego koloru cegieł, po tak poważne, jak zdecydowanie się na właściwy rodzaj drzwi wejściowych. O ile każdy mniej więcej potrafi określić to, jakiego typu mają to być drzwi od strony estetycznej, to już jednak ich materiał wykonania stanowi dla wielu inwestorów poważną tajemnicę. Na szczęście na rynku dominują tylko dwa rodzaje drzwi, czyli drewniane i metalowe — które z nich wybrać?

Charakterystyka drzwi drewnianych

Nie da się ukryć, że drewno jest niezwykle chętnie wykorzystywanym materiałem do budowania i wykańczania wnętrz. Jego piękny i naturalny wygląd rewelacyjnie wkomponowują się w różne style aranżacyjne, zawsze wprowadzając do domu dużą dawkę przytulności oraz naturalnego bezpieczeństwa.
Rzecz jasna drzwi drewniane to nie tylko piękny i bardzo atrakcyjny wygląd, lecz również wiele zalet od strony czysto praktycznej. O czym konkretnie mowa? Zdecydowanie najważniejszą zaletą drzwi drewnianych jest to, że posiadają one naprawdę wysokiej jakości izolację termiczną oraz akustyczną. Co więcej, drzwi te są bardzo trwałe, odporne na działanie sił natury, a także nie mają właściwości wypaczania się i odkształcania.
Jak się jednak okazuje, drzwi wykonane z drewna to nie tylko same zalety, lecz również kilka niedociągnięć. Przede wszystkim na uwadze trzeba tu mieć to, że drewno wymaga częstego i bardzo regularnego konserwowania, aby mogło zachowywać swoje właściwości. Wymaga to dość sporo pracy. Co więcej, nawet pomimo stosownej konserwacji, drzwi te nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie silnego słońca, czy też deszczu, co wymusza na inwestorze zamontowanie nad nimi przykładowo daszku.

Charakterystyka drzwi metalowych

Jak zatem widać, drzwi drewniane, choć charakteryzują się naprawdę pięknym wyglądem, to jednak nie zawsze będą odpowiednim wyborem dla każdego. Z tego też powodu warto mieć pod ręką jeszcze możliwość wybrania drugiego materiału, czyli stali. Drzwi stalowe charakteryzują się przede wszystkim niezwykle dużą wytrzymałością na zniszczenie. Z tego też powodu, jeśli chce się mieć możliwie jak najlepsze drzwi antywłamaniowe, to koniecznie trzeba nabyć właśnie te wykonane z takiego materiału. Dodatkowo są one w pełni odporne na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne, bez potrzeby ich konserwowania.
Wiele osób sądzi, że drzwi metalowe nie są zbyt ładne, lecz jest to duży błąd, ponieważ na rynku bez trudu znaleźć można ich wersje w różnych kolorach czy też okleinach imitujących nawet prawdziwe drewno. Oznacza to, że można mieć mocne i ładnie wyglądające drzwi. Ich minusem jest bez wątpienia dość głośna praca, a także duża wrażliwość na jakość wykonania przez producenta, co wymusza na konsumencie kupowanie jedynie tych najlepszych, a co za tym idzie najdroższych modeli.

Drzwi drewniane czy stalowe?

Jak zatem widać, zarówno wersje stalowe, jak i metalowe posiadają swoje słabe i mocne strony. Warto więc przed zakupem poważnie rozważyć wszystkie możliwości oraz ich cechy, aby dopasować, jak tylko dobrze się da konkretne drzwi do swoich potrzeb.