obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Łazienka minimalistyczna — przestrzeń i funkcjonalność w jednym
Budownictwo

Łazienka minimalistyczna — przestrzeń i funkcjonalność w jednym

Minimalizm w ostatnich latach stał się jednym z najmodniejszych trendów. Nie bez powodu podczas remontu łazienki zastanawiamy się jak urządzić przestrzeń, aby była minimalistyczna, a jednocześnie funkcjonalna.

Łazienka minimalistyczna — przestrzeń i funkcjonalność w jednym

Łazienka minimalistyczna to przede wszystkim wnętrze, które jest maksymalnie funkcjonalne dzięki nieprzeładowywaniu jej niepotrzebnymi i przedmiotami. Ważne jest również to, aby tak zaaranżować przestrzeń, w której bez problemu damy radę ukryć elementy wyposażone i zapewnić maksymalnie dużą ilość światła i przestrzeni. Jest to powodem, dla którego minimalistyczne łazienki od razu kojarzą nam się z dużymi, gładkimi jasnymi płytkami, podtynkowymi instalacjami WC, ale i sprzętem oraz meblami o prostym, geometrycznym kształcie. Wnętrze tego typu praktycznie nie posiada żadnych elementów, które służyć mają dekoracji.

Minimalizm kocha prostotę, którą najłatwiej uzyskać poprzez stosowanie prostych, geometrycznych wzorów i form. Kwadratowe oraz prostokątne meble łazienkowe bez problemu odnajdziemy w tych kolekcjach, które zrezygnowały z wystających uchwytów. To rozwiązanie zdecydowanie podkreśla ich bryłowatość. Ponieważ liczy się spójność wspomniana wcześniej geometria musi znaleźć swoje miejsce również w armaturze i ceramice łazienkowej.

Łazienka minimalistyczna — kolorystyka

Cechą, która dość mocno wyróżnia minimalizm jest zastosowanie bardzo ograniczonej liczby barw w danym wnętrzu. Najczęściej stosuje się kolory achromatyczne, którymi jest biel, czerń lub szarość. Inną techniką jest stworzenie wnętrza, w którym króluje jeden kolor przewodni. Bardzo ważne jest to, że maksymalnie powinno stosować się również ograniczoną ilość kolorów. Zastosowanie ich maksymalnie trzech pozwoli zachować odpowiednią harmonią. Z tego powodu minimalistyczne łazienki bardzo często są czarne z białą ceramiką oraz szarymi meblami, szare z białą ceramiką lub białe delikatnie jedynie przełamane innym odcieniem. Łazienka minimalistyczna z powodzeniem może być urządzona cała w jednym kolorze.

Łazienka minimalistyczna — dodatki

W aranżacji minimalistycznej łazienki dodatki są bardzo ważne. Aby zachować zasadę widoczności jedynie niezbędnych elementów, stosuje się podtynkowe zestawy baterii. Jest to rozwiązanie bardzo ergonomiczne, które dodatkowo jest nowoczesne i wprowadza do pomieszczenia nutę elegancji. Wszystko musi być jednak dopasowane stylistycznie do siebie. Z tego powodu baterie również powinny mieć geometryczną formę. O tym samym należy pamiętać wybierając akcesoria oraz meble. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się meble bezuchwytowe, wyposażone w system cichego i automatycznego domykania. Łazienki minimalistyczne to głównie plastik, płyty PCV, szkło i metal. Jednak bardzo dobrze w takim wnętrzu odnajdzie się drewno i wszystkie meble w obudowie drewnopodobnej. W takiej łazience nie możemy znaleźć zbyt wiele ozdób, dlatego należy szczególnie starannie i z umiarem podejść do kwestii jej dekorowania.