obrazoteka.pl

Dom i wnętrza

Rodzaje pościeli
Wnętrza

Rodzaje pościeli

Dobry sen to podstawa. Gdy jesteśmy wyspani i wypoczęci to nasza efektywność wzrasta niemal dwukrotnie. Niestety, ale ciągłe zmęczenie może wiązać się z ryzykiem cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, a nawet depresji. Dlatego też, starannie wybieramy materace, poduszki, łóżka czy sofy – aby nasz sen był spokojny i nieprzerwany.

Pościel jako element dobrego snu

Również pościel przekłada się na dobry sen. To właśnie od odpowiedniej tkaniny zależy czy obudzimy się w nocy cali spoceni, czy nie jest nam za zimno bądź za ciepło. Właściwa tkanina decyduje zatem o komfortowym wypoczynku, a kolorowe wzory na pościeli i poszewkach dodatkowo ozdobią naszą sypialnie.

Ponadto, dobra pościel to taka, która również nie sprawia problemu z prasowaniem i praniem. Dobra pościel to taka, która nie niszczy się w praniu, nie traci koloru.

Co zatem bierzemy po uwagę kupując pościel? Na pewno jednym z czynników decydujących jest miękkość i przytulność tkanin.

Rodzaje pościeli

Pościel powstaje z następujących włókien: bawełny, wełny, lnu i jedwabiu. Każda z nich ma swoje właściwości. Są to przede wszystkim naturalne materiały, które sprawiają, że podczas snu nie pocimy się, a nasze ciało spokojnie może wypocząć. Warto zatem postawić na naturalne materiały. Syntetyczne materiały powodują bowiem pocenie się ciała, i tym samym nasze ciało jest w słabszej kondycji.

Lniana pościel przeznaczona jest przede wszystkim dla osób skłonnych do alergii. Pościel ta doskonale chroni przed chłodem i jednocześnie idealnie sprawdza się przy każdej porze roku.

Z kolei, wełniana pościel uważana jest jako jedna z lepszych i porządniejszych pościeli. Dzięki świetnej wentylacji dobrze sprawdzi się w porze letniej. Pościel tego rodzaju będzie również odpowiednia w porze zimowej. Pościel wełniana odpowiednia jest również dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu.

Pościel z jedwabiu natomiast jest bardzo delikatna, ale i chłodna w dotyku. Pościel wytworzona z tego materiału również nie przyciąga kurzu, dlatego też osoby skłonne do alergii będą miały zapewniony spokojny i zdrowy odpoczynek. Jedwab również kojąco i odprężająco działa na nasze ciało.

Pościel bawełniana jest jednak obecnie najbardziej popularna. Nie sprawia trudności w praniu i jest przyjemna w dotyku. Pościel bawełniana pozwala przede wszystkich oddychać naszej skórze przy jednoczesnym odprowadzeniu wilgoci.

Natomiast wyróżniamy następujące rodzaje pościeli:

Perkal – innymi słowy to ekskluzywna tkanina bawełniana, która zapewnia największy komfort podczas snu.

Dżersej – pościel bardzo trwała, wytworzona z bawełny lub wełny.

Zefir- to delikatna bawełniana tkanina.

Batyst – pościel ta może być wytworzona zarówno z bawełny, jak i lnu. Jest to bardzo delikatna tkanina.

Adamaszek – to bardzo popularna pościel bawełniana lub jedwabna. Pościel ta jest bardzo elegancka.

Satyna – pościel jedwabna lub bawełniana, odpowiednia w porze letniej.

Flanela – to pościel bardzo ciepła wykonana z bawełny lub wełny.

Kora – bawełniana pościel, która nie wymaga prasowania.