Fascynuje nas góralski styl architektoniczny? Jeżeli posiadamy działkę pod budowę lub planujemy jej zakup, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wznieśli na niej góralski dom. Bez względu na fakt, czy będziemy użytkować go okazjonalnie, czy przez cały rok – zapewni nam on wyjątkowy klimat, przywodząc na myśl przytulne chaty rodem z Podhala. Co wyróżnia projekty domów góralskich oraz kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czym cechują się projekty domów góralskich?
Projekty domów w góralskim stylu dostępne na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-goralskich/ to budynki mieszkalne wzorowane na zakopiańskim nurcie architektonicznym, stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To obiekty o ciekawej formie i folklorystycznych zdobieniach, których konstrukcja w dużej mierze jest oparta o naturalne materiały – drewno i kamień. Ich stromy, dwu- lub wielospadowy dach dobrze znosi intensywne opady deszczu, zalegający śnieg czy porywy silnego wiatru, a ściany zewnętrzne wykonane z trwałych materiałów bez trudu przetrwają nawet ekstremalne warunki pogodowe.
W kolekcji domów góralskich znajdziemy obiekty z poddaszem lub piętrowe – oferujące maksymalną wygodę i prywatność każdemu domownikowi. Część z nich ma zaprojektowaną piwnicę – korzystnie wpływającą na funkcjonalność oraz umożliwiającą łatwiejsze zaadaptowanie budynku do działki o znacznym kącie nachylenia. Poszczególne propozycje mogą wyróżniać się typowo tradycyjnym charakterem lub wręcz przeciwnie – cechować się pewną nutą nowoczesności, zaspokajając potrzeby szerokiego grona inwestorów o odmiennym guście. Ich zróżnicowany metraż, układ wnętrz i funkcjonalność pozwala przy tym na łatwe dopasowanie do indywidualnych wymagań przyszłych mieszkańców.
Dlaczego warto zdecydować się na projekty domów góralskich?
Domy w góralskim stylu to budynki o niepowtarzalnym klimacie i charakterze. Będą one doskonale prezentować się na wiejskiej działce lub posesji zlokalizowanej w sąsiedztwie lasu. Materiały, z jakich je stworzono, są odporne nawet na najbardziej kapryśną pogodę – przez wiele lat zachowując swoje właściwości oraz estetyczny wygląd. Wnętrza domów góralskich urządzone w rustykalnym stylu są wyjątkowo ciepłe i komfortowe, stając się przytulną i spokojną oazą podczas jesiennych wichur lub zimowych śnieżyc. Pomimo specyficznego wyglądu, oferują one identyczną funkcjonalność i wygodę eksploatacji jak ich murowane odpowiedniki, ciesząc się sporym powodzeniem wśród osób tęskniących za swojskimi, góralskimi klimatami.
Kiedy warto wziąć pod uwagę projekty domów góralskich?
Projekt domu w góralskim stylu to idealne rozwiązanie, jeżeli posiadamy działkę na wsi, w okolicy gór, lasów, a nawet jezior. Warto postawić na nie, jeśli na naszym terenie często panują trudniejsze warunki pogodowe – niskie temperatury, silne opady śniegu czy porywisty wiatr. Taki projekt będzie idealnym wyborem, gdy marzymy o wzniesieniu domu z naturalnych surowców bądź podoba nam się tradycyjna, regionalna stylistyka. Rozważmy go także w sytuacji, gdy szukamy alternatywy dla obiektów murowanych, która będzie wyróżniać się na tle okolicznych zabudowań.
Domy góralskie to obiekty, które niekoniecznie muszą być wznoszone wyłącznie na terenie Podhala. Równie dobrze będą one prezentować się nad mazurskim jeziorem czy w lubuskim lesie, zachwycając swoją tradycyjną formą tak domowników, jak i odwiedzających ich gości. Jeżeli więc chcemy wybudować i urządzić przytulny oraz oryginalny wizualnie budynek mieszkalny – weźmy pod uwagę gotowe koncepcje wzorowane na zakopiańskiej architekturze.
Zdjęcie: Projekt domu GL741 – Smrek z kolekcji Studio Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz arch. Krzysztof Lelek
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl