Remont domu to poważne przedsięwzięcie. Wykonuje się go nie częściej niż raz na kilka lat, zatem warto dobrze przygotować się do tego procesu, by móc w pełni cieszyć się jego efektami. Wiele osób zastawia się planując remont domu od czego zacząć, by moc szybko i sprawnie przejść przed ten czas.
Dobry plan to podstawa
Najważniejszym etapem remontu nie jest wbrew pozorom jego realizacja, a właściwe zaplanowanie działań. Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie zastanowić się, co chcemy i możemy wyremontować. Szczególną uwagę należy zwrócić na prace szczególnie uciążliwe, wymagające specjalistycznego sprzętu i sprawiające większą trudność. Warto wykonać je w całym domu, zamiast skupiać się tylko na mniejszej przestrzeni. Przykładem może być tu cyklinowanie parkietu. Planując wykonanie takiego procesu w salonie, warto przy tej okazji uwzględnić również inne strefy domu, w których znajduje się parkiet. Pozwoli to odświeżyć całą powierzchnię podłogi przy jednej okazji i uniknąć konieczności ponownego remontu w innej strefie domu, oszczędzając sobie tym samym uciążliwości związanych z remontem. Kolejną kwestią jest też oszacowanie wstępnych kosztów remontu i porównanie ich z posiadanym budżetem. To kluczowy etap przygotowań, który pozwoli uniknąć stresu i konieczności zakończenia remontu przed ukończeniem wszystkich prac. Koszty usług i materiałów remontowo-budowlanych mogą być wysokie, a czasem również trudne do oszacowania, warto zatem skonsultować się z potencjalnymi wykonawcami, zebrać kilka ofert i porównać proponowany zakres prac i koszty. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem działań możliwa będzie weryfikacja planu – na tym etapie bez trudu można jeszcze zmienić zakres remontu czy znaleźć alternatywne materiały.
Organizacja krokiem do sukcesu
Po opracowaniu planu i akceptacji oszacowanych kosztów należy odpowiednio przygotować dom do remontu. Ten etap może się różnić w zależności od tego, czy podczas prac przebywać w nim będą domownicy, czy też będzie on w pełni dostępny dla wykonawców. W pierwszym przypadku kluczowa będzie odpowiednia logistyka – przede wszystkim należy oddzielić strefę remontowaną od strefy, w której nadal mieszkać będą domownicy. Warto zadbać o to, aby zabezpieczyć niezbędne potrzeby mieszkańców, by w czasie remontu nie musieli korzystać z odnawianej łazienki czy gotować w remontowanej kuchni. Dobrym pomysłem jest też zebranie zapasu przedmiotów niezbędnych domownikom w czasie remontu. Jeśli natomiast dom będzie oddany do dyspozycji ekipy remontowej, ważne jest dobre zabezpieczenie mebli czy sprzętów, by nie uległy zniszczeniu podczas prac.
Inną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, są porządki związane z remontem. Przed rozpoczęciem prac warto uporządkować posiadane rzeczy, a przede wszystkim pozbyć się tych, które są już niepotrzebne. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego pakowania, transportu i przechowywania rzeczy, które po remoncie nie będą przydatne. Remont to zawsze dobra okazja do tego, by uporządkować posiadane zasoby. Zaprowadzenie porządku przed rozpoczęciem prac remontowych odpłaci się łatwym powrotem do codzienności po remoncie – im mniej kartonów do rozpakowania, tym szybciej będziemy mogli w pełni cieszyć się odnowionym wnętrzem.